Старий чан (село Лумшори)
Перечинський район

Старий чан (село Лумшори)

с. Лумшори

У старих казках герої іноді приймають «омолоджуючі ванни», занурюючись в казан з киплячою водою.

Хто б міг подумати: щось подібне, дійсно, існує в Закарпатті! Правда, температура води не перевищує 40–45 градусів, а ось чан-котел – справжній, чавунний! Вода в цьому чані мінеральна, з сірководневого джерела. Пройти таку незвичайну процедуру, звану карпатським джакузі, пропонують в 47 км від Ужгорода, в селищі Лумшори.  Ще з 17 століття купанням в теплій мінеральній воді у Лумшорах лікували ревматизм, радикуліт, зміцнювали кістки. Старий чавунний чан того часу зберігається в музеї в Австрії . Другий чан на 250 л (для двох осіб) знайшов місцевий житель на березі річки, встановив в себе у дворі і відродив процедуру. Дуже скоро інші люди підхопили ініціативу, що обіцяла хороший прибуток. І не прогадали: у Лумшори ринулися туристи. Зараз в селі близько двох десятків чанів різної величини. Є й такі, де можуть поміститися до 12 чоловік. «Поварившись» у котлі, можна смачно пообідати, скуштувавши страви карпатської кухні. А потім варто оглянути водоспади на річці Туричка.

Родзинкою чана є те, що оздоровча процедура проходить під відкритим небом незалежно від пори року. 
Чан знаходиться поруч з річкою і після процедури в чані можна, скоріше, навіть, потрібно, скупатися в холодній річці. Перепад температур позитивно діє на організм людини і омолоджує шкіру, одним словом, це потрібно спробувати самому. 

Сульфідні води досить активно застосовуються під час лікування різноманітних захворювань, як у дітей так і у дорослих. Їх добре переносять діти і підлітки віком від 7-17 років. Води позитивно впливають на функціональний стан серцево-судинної системи, сприяють покращенню імунологічної реактивності і поліпшують стан організму вцілому.

В результаті дії сульфідних вод нормалізується артеріальний тиск, пришвидшується кровотік, дещо сповільнюється серцевий ритм, покращується кровопостачання та іннервація органів і тканин, змінюються різні види обмінних процесів, підвищується споживання кисню, посилюється легенева вентиляція. 
Сірководневі ванни також позитивно впливають і на ритм серцевих скорочень, сприяють розвантаженню серця, подовжують періоди його спокою.

І це лише невеличка частинка з усіх недуга і захворювань, на які позитивно впливає купання в чані з сірководневою водою.

     

Перечинський район

Місце Перечинський район