Іршавський район
Іршавський район Район

Іршавський район

центр Закарпаття

Герб Іршавського районаІршавський район
Площа - 0,9 тис кв. км
населення - 100,9 тис. чол.
Щільність населення - 106,89 чол./км²
центр Іршава - 9 тис. чол.

Органи місцевого самоврядування
районна рада - 1 - 78 депутатів
міська рада - 1 - 36 депутатів
сільські ради - 25 - 520 депутатів
Населених пунктів - 47

У географічному відношенні Іршавська улоговина розміщена посередині вулканічного хребта між Великим Долом, Гатським відрогом і масивом Тупий. Центральна частина лежить на абсолютній висоті 133–135 м. Плоске дно улоговини являє собою тераси рік Іршавки і Боржави. Передгірська і гірська частини представлені схилами різної крутизни і експозиції. Найвища точка району г.Бужора(1081 м)  Більша частина території лежить у долині річки Боржава, у передгір'ї Карпат.

Іршавський район Заселення території, що входить до Іршавського району почалося в епоху неоліту (V тисячоліття до нашої ери). Про це свідчать археологічні знахідки на околицях Іршави, на Іозянській горі, біля сіл Чорний Потік, Ільниця, Арданово. Унікальною пам'яткою є Колоднянські Кургани, які відносяться до культури праслов'ян, яку ще називають Куштановицькою культурою. Біля села Ільниця в урочищі Вацок у І-ІІ століттях знаходилася стоянка німецьких племен.

На території району збереглися руїни Бронецького і Довжанського замків, а також городища в Арданові, Білках та на горах Бодулів та Стремтура, що на околицях Іршави. Їхня історія пов'язана із стародавньою Римською імперією.

Єдиним у Європі зразком сільської садибної архітектури середньовіччя є Довжанський замок. Збудований на фундаменті зруйнованого дерев'яного замку у XVII–XVIII ст. він тривалий час був літньою резиденцією графа Ласло Телекі. На відпочинок і на полювання сюди любили навідуватися представники європейської знаті. Місцеві селяни уміли створити прекрасні умови для прийому гостей. Вони не тільки утримували дорогих коней, але і будували спеціальні дороги для полювання. Ці дороги проходили серединою схилів гір і, йдучи ними, вершник міг добре бачити як вершину, так і підніжжя хребтів.

У 1921 році за часів Чехословаччини в селі Арданово відбулося повстання селян проти визискувачів графа Шенборна. Влада застосувала проти повсталих зброю. Трьох чоловік було вбито, близько тридцяти поранено. На чолі повстання був колишній військовополонений Василь Попович. 

Більша частина населення пунктів району характеризується малоземеллям. Тут на дорослого жителя припадає по 0,07—0,1 га сільськогосподарських угідь. Тому дуже багато людей виїжджають на заробітки у східні області України та за кордон. Ті, хто залишається, працюють у освіті, медицині, лісовому господарстві та на виробництві.

Cайт: goo.gl/qwgRFe

     

Іршавський район

 • Село
  село Лоза
  Ло́за — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі. Село Лоза знаходиться на південь від районного центру міста Іршави. Відстань від районного центру до с. Лоза 5 км.
 • Село
  село Малий Раковець
  село Ма́лий Ра́ковець — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі В селі Малий Раковець є 3 школи, 1 дошкільно-навчальний заклад. Село Малий Раковець розташоване за 18 км від
 • Село
  село Бронька
  Бро́нька — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі. Розташована на березі річок Боржава і Бронька, за 28 км від районного центру Іршави. Перша згадка про село є в
 • Село
  село Арданово
  Арданово — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі. У підпорядкуванні: село Арданово, село Дунковиця, село Мідяниця. Пам'ятники Арданівське городище. Люди самовільно добувають камінь з так званого Арданівського кар’єру,
 • Село
  село Великий Раковець
  Вели́кий Ра́ковець — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі. Населення — 4454 жителів. Село розташоване за 14 км від районного центра Іршава. День села — остання неділя вересня.
 • Село
  село Кушниця
  Ку́шниця — село в Іршавському районі Закарпатської області, центр сільської ради, лежить у долині річки Боржави та її притоки Лисичанки, за 37 км від районного центру. Через Кушницю проходить вузькоколійна
 • Село
  село Вільхівка
  Вільхі́вка — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі.
 • Село
  село Імстичево
  Імст́ичово — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі. Населення — 2729 осіб (2001 р.). Розташоване на відстані 12 км від районного центру, на лівому березі річки Боржави.
 • Село
  село Горбок
  Горбо́к — село в Україні, в Закарпатській області, Іршавському районі.
 • Село
  село Суха
  Суха́ — село в Україні, в Іршавському районі Закарпатської області. На схід від села розташований Річанський зоологічний заказник.

Район Іршавський район