Закарпатський музей народної архітектури та побуту (місто Ужгород)
Ужгородський район Музей

Закарпатський музей народної архітектури та побуту (місто Ужгород)

Ужгород, вул.Капітульна, 33/а щоденно крім вівторка з 10.00 до 18.00

Закарпатський музей народної архітектури та побуту — музей під відкритим небом в місті Ужгород (Україна), складається з архітектурних пам'яток старовинного закарпатського села і зразків найдавніших і найбільш розповсюджених видів народного прикладного мистецтва.

Почав створюватися в 1965 році, відкритий для відвідувачів у червні 1970 року займає площу 5,5 га, розташований поблизу території Ужгородського замку. У музеї представлені зразки житла і садиб закарпатців низинних районів (долинян, румунів і угорців), а також — горян (бойків і гуцулів). У музеї під відкритим небом розміщені 7 садиб, 6 житлових будівель, церква, дзвіниця, школа, кузня, млин, корчма. У музеї зберігається понад 14 тисяч експонатів.

Найцікавіші експонати:

  • Хата із села Оріховиця (Ужгородський район) (18 ст.) Вона трикамерного планування (кімната – сіни – комора), стіни зроблені з дерев’яних плах, підлога глиняна, дах вкритий жупами (снопами). Хата привезена до музею 1969 року. В музеї поряд з хатою є колодязь та журавель.
  • Хата із села Ракошино (Мукачівський район), датується 1869 роком. Також трикамерна на фундаменті з каменю, вздовж фасаду має галереєю, стіни дерев’яні, обмазані глиною з обох боків, долівка глиняна, дах вкритий смерековим гонтом (шинглами).
  • Кіш (хлів) з села Руське Мукачівського району 1886 року. Румунська хата з села Бедевля (Тячівський район) 1888 року побудови – трикамерна, зрубна, на кам’яному фундаменті з напівзакритою галереєю вздовж фасаду, дах чотирисхилий покритий дранкою. Поруч оборіг – в ньому зберігали сіно й солому.
  • Угорська хата із села Вишкове (Хустський район), 1879 року.
  • Гуцульська гражда із села Лазещина Рахівського району.

Цікавим експонатом є церква святого Архангела Михаїла із села Шелестово (Мукачівський району), 1777 року. Вона визнана найвидатнішим зразком народної архітектури Закарпаття. Перенесена в музей 1974 року. Її іконостас поєднує шатровий стиль з бароко. А висота її 22 м.

Сторінка музею в мережі Фейсбук.

Cайт: goo.gl/A1pG95

    (03122) 3-63-52  

Ужгородський район

Музей Ужгородський район