Дерев’яна церква святого Василія Великого (село Сіль)
Великоберезнянський район Церква

Дерев’яна церква святого Василія Великого (село Сіль)

с.Сіль

Дерев'яна церква Святого Василія Великого була зведена у бойківському стилі.

Спочатку церква зберігала бойківську триверху форму з домінуючим центральним верхом, але в 1834 році її перебудували. Церква отримала чотирисхилий дах, над бабинцем збудували невелику башту з бароковим завершенням, над вівтарем – мініатюрну вежу з конічним шатриком. Дах над центральним зрубом має значний вигин, чітко виявляючи місце, де колись височів центральний пірамідальний верх із заломами. Опасання, що оперізує церкву з усіх боків, спирається на випуски вінців, а на головному фасаді – на чотири стовпи відкритого ґанку. Висота вежі становить 13 метрів.

У 1849 році підлогу викладено плоcким камінням. Роль іконостасу виконувало зібрання різних ікон. Так апостольський ряд було подаровано з церкви малоберезнянського монастиря чину св. Василя Великого найімовірніше у 1707 році, намісна ікона св. Василя Великого походила із Ставного, а п’ять пророків та інші ікони – з Сухого. Вівтарний образ зображував зняття з хреста Ісуса Христа. 1893 року священик Михайло Лендєл організував ремонт церкви та виготовлення нового іконостасу. Отець Михайло також згадує про дати, вирізані старослов’янськими літерами всередині та зовні на вівтарному зрубі. На думку священика, ці дати не мали стосунку до часу спорудження церкви, а лише позначали роки попередніх ремонтів – 1750 та 1820.
У 1970-х роках було розтесано вікна. Тоді ж розібрали старий іконостас, і від нього нічого не збереглося. Замінили також традиційні двері, що були припасовані до дерев'яного одвірку з арковим завершенням і легкою зубчастою насічкою

     

Великоберезнянський район

Церква Великоберезнянський район